بهترین عکس‌های بچه‌ها نیز مانند هر کس دیگری در نور طبیعی فضاهای باز اتفاق می‌افتد. نور طبیعی و ملایم به چهره‌ی کودک، شکل طبیعی و شاداب‌تری را می‌دهد و باعث می‌شود که پوست او زیباتر و ظریف‌تر نشان داده شود. همینطور نور طبیعی سایه‌های ناملایم را از عکس دور می‌کند. فلاش زدن اغلب باعث می‌شود که بچه‌ها چشمک بزنند و عکس را خراب کنند. حتی گاها نوزادان و کودکان از این عمل ترسیده و گریه می‌کنند. همچنین فلاش به طور کلی سطح پوست را پهن‌تر نشان داده و سایه‌های لطیفی که به چهره، عمق و رئالیسم می‌دهند را از بین می‌برد.

هنگامی که به دنبال نور مناسب برای گرفتن عکس در فضاهای باز هستید، به یاد داشته باشید که نور خورشید در ظهر بسیار خشن و زننده است و سایه‌های ناخوشایندی را در عکس ایجاد خواهد کرد. بهترین زمان روز و ساعات طلایی برای عکاسی پرتره در فضای باز، صبح زود و ساعتی قبل از غروب خورشید است.

اگر شما مجبور به عکاسی در اواسط روز هستید، تعدادی روش وجود دارند که به شما برای این کار کمک خواهند کرد. اولا اینکه از نواحی که نور در آنجا به صورت مستقیم می‌تابد، خارج شوید. در عوض، محوطه‌های باز و سایه‌دار را برای عکاسی جستجو کنید. اگر مکان انتخابی شما بیش از حد تاریک باشد، می‌توانید از فلاش یا رفلکتور قابل‌حمل استفاده کنید.